ARKONA

 Utwór pochodzi z Wirtualnej Polski - strefa.

Możesz otwórzyć plik w odtwarzaczu, np: WMP lub Real Player

Po zburzeniu Radogoszczy (Retra),  głównego ośrodka politycznego Redarów oraz centrum kultu Radogosta-Swarożyca; współcześnie Alt Rehse - wieś w Niemczech k. Neubrandenburga (Meklemburgia-Pomorze Przednie), nad jeziorem Tollensesee, w 1125 r.  przez  przez wojska króla niemieckiego Lotara III, Arkona stała się największym ośrodkiem politycznym i religijnym Słowian Połabskich. We wczesnym średniowieczu centralny gród obronny zachodniosłowiańskich Ranów na trudno dostępnym wąskim cyplu półwyspu Wittow. Otoczony był z trzech stron urwiskiem o wysokości 45 metrów opadającym do morza, a od strony lądu początkowo wałem ziemnym i fosą, następnie ok. 1000 roku został rozbudowany i wzniesiono mur drewniano-ziemny o wysokości niemal 10 metrów i długości w linii prostej ponad 250 metrów. Dodatkowo od strony Bałtyku istniały umocnienia o szerokości 4,5 metra.

  Arkona była znanym ośrodkiem kultu pogańskiego boga Świętowita (połabskie: Svątevit, czytaj swantewit). Według Saxo Grammaticusa, świątyni Świętowita (kąciny) strzegła stała załoga licząca 300 wojów, podległych arcykapłanowi. W świątyni znajdował się posąg i skarbiec Świętowita, będący właściwie skarbcem państwa Rugian. Po splądrowaniu (1067/1068) a następnie zniszczeniu (1125) Radogoszczy, Arkona stała się najważniejszym miejscem kultu religijnego Słowian nadbałtyckich.
W 1136 roku, król Danii Eryk Pamiętny, zmusił do kapitulacji obrońców, poprzez zajęcie nadbrzeżnych żródeł wody, jednak Ranowie szybko odzyskali samodzielność, a mieszkańcy zbudowali wewnątrz grodu zbiornik na wodę, by zabezpieczyć się przed podobnymi wypadkami.
  Svątevit
Posąg Światowita znajdujący się obecnie na wyspie Rugia (Niemcy) na przylądku Arkona.

Wizja Arkony, obraz Sergieja Iwanowa.

Chram w Arkonie, Sergiej Iwanow


Chram Radogoszcza


Została zdobyta i zniszczona w 1168 przez króla duńskiego Waldemara I. Waldemar I Wielki (ur. 1131, zm. 12 maja 1182) – król Danii w latach 1146-1157 wspólnie ze Swenem III Grade i Kanutem V, następnie samodzielnie 1158-1182.  Syn (pogrobowiec) księcia Kanuta Lavarda i księżniczki ruskiej Ingeborgi, córki Mścisława Wielkiego (władcy Rusi Kijowskiej).
Przyszedł na świat 8 dni po zamordowaniu ojca. Waldemar został królem całej Danii w 1158.  W tym samym roku jego przyjaciel Absalon został podniesiony do rangi biskupa Roskilde a Waldemar mianował go ministrem i swoim naczelnym doradcą.Waldemar zajął się reorganizacją i odbudową państwa po zniszczeniach wojny domowej i za namową Absalona wypowiedział wojnę pogańskim plemionom słowiańskim zamieszkującym tereny Pomorza oraz Rugię, zajmujących się m.in. piractwem na wodach Bałtyku.

Biskup Absalon przy obalaniu Swiatowita

Słowianie tak dali się tak we znaki Duńczykom, że w momencie objęcia władzy przez Waldemara  1/3 kraju była wyludniona. Pierwsza wyprawa pod osobistym dowództwem Absalona wyruszyła w 1160 r., a przypieczętowaniem krucjaty było podbicie Rugii i zrujnowanie rańskiej Arkony w 1168 r. (gród w Gardźcu poddał się bez walki kilka dni później).      Ludność wyspy została ochrzczona, dotyczczasowy wódz Ranów . Tesław złożył hołd królowi duńskiemu i dał początek dynastii książąt rugijskich wasalnych wobec Danii do 1325 r., a cała wyspa została włączona do diecezji Roskilde bullą papieża Aleksandra III w 1169 r. 
  Przejęcie największej na Bałtyku siedziby piratów znacznie poprawiło sytuację w królestwie, zwłaszcza, że w 1170 r. Waldemar i Absalon rozbili kolejny ich ośrodek – leżący nieco dalej na wschód Dievenow (Dziwnów?) na Wolinie. Stworzyli oni podstawy do militarnej dominacji Danii w tym rejonie Europy przez kolejne trzy pokolenia.

Trzeba mieć świadomość że wielu książąt i królów skandynawskich miało w sobie słowiańską krew jako że ich matkami były słowiańskie księżniczki pochodzące z Polski, z Rusi, czy Słowian Połabskich. Znana i najstarsza w Europie dynastia Hohenzollern'ów pochodzi w prostej linii od słowiańskiego księcia Obotrytów Niklota.

Wejście do Arkony dzisiaj
Półwysep Wittow
Półwysep Wittow na którym, na północnym cyplu znajdowała się Arkona