Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

"CREEDENS CLEARWATER REVIVAL"

"Who'll Stop The Rain"

Creedence Clearwater Revival to amerykański zespół rockowy, który powstał w 1958 roku w Kalifornii. Ostatecznie pod nazwą Creedence Clearwater Revival zaczął występować od 1967 roku. Oryginalny skład grupy to wokalista i lider John Fogerty oraz Doug "Cosmo" Clifford, Stu Cook i Tom Fogerty.
    Biografia
   Debiut zespołu zatytułowany po prostu "Creedence Clearwater Revival" przyniósł charakterystyczną dla stylu grupy mieszankę bluesa, rock&rolla, country i folku. Na płycie znalazły się zarówno covery standardów bluesowych "Suzie Q" czy "I Put a Spell on You", jak i własne kompozycje grupy.
   Szczyty powodzenia i popularności przyszły wraz z drugim krążkiem "Bayou Country" z lutego 1969 roku, który w samych tylko Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy. To na tym albumie znalazło się najpopularniejsze nagranie Creedence Clearwater Revival "Proud Mary", które królowało na listach przebojów w USA. Efektem wzrostu popularności była duża trasa koncertowa oraz występy na znanych festiwalach muzycznych, w tym na legendarnym festiwalu w Woodstock.
Trzecia płyta zespołu pod tytułem "Greek River" to świetne połączenie sukcesu komercyjnego i artystycznego. Tytułowy singiel "Greek River" oraz "Bad Moon Rising" zagościły na listach przebojów, a 3 miliony Amerykanów kupiło płytę, na której trudno wskazać słabe punkty. Zachwycały także teksty Johna Fogerty'ego, które były trafnym przestawieniem amerykańskich problemów społecznych.
  Czwarty krążek zespołu nie zyskał już tak entuzjastycznego przyjęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że przyniósł wiele dobrych piosenek, jak choćby "Fortunate Son", czy "Down on the Corner".
  W kwietniu 1970 roku Creedence Clearwater Revival po raz pierwszy koncertowali w Europie, między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.
  W tym właśnie okresie w zespole zaczęło dochodzić do coraz poważniejszych napięć, głównie między liderem Johnem Fogertym a resztą grupy. Pomimo nienajlepszej atmosfery, zespół wydał znakomity album "Cosmo's Factory". Dzieło rozeszło się w ponad 4 milionach egzemplarzy i - co najważniejsze - wzbudziło zachwyt zarówno fanów, jak i krytyków.Przebojowe kompozycje z tej płyty weszły do kanonu rocka, czego przykładem są "Travelin Band", czy "Lookin Out My Backdoor". Następny album "Pendulum" z 1970 roku, choć pełen dobrej muzyki, był także świadectwem kryzysu w zespole. Opowiadał o tym tekst największego przeboju z tej płyty - "Have You Ever Seen the Rain?".
  Nad Creedence Clearwater Revival wisiała groźba rozłamu, która w 1971 roku stała się faktem. Tom Fogerty zmęczony kierowniczą postawą swojego brata odszedł z zespołu, wybierając karierę solową. Grupa najpierw zawiesiła działalność na kilka miesięcy, po czym wznowiła występy. Zdecydowała się także na wydanie nowej płyty pod tytułem "Mardi Gras". Album przyniósł muzykę odstającą poziomem od wcześniejszych dokonań zespołu. Niepowodzenie krążka tylko przyspieszyło koniec Creedence Clearwater Revival. Wiadomość o takiej decyzji zespół ogłosił 16 października 1972 roku.
  Zarówno John Fogerty, jak i pozostali członkowie grupy kontynuowali swoją przygodę z muzyką dzięki karierom solowym. Nie dorównały one jednak nigdy twórczości Creedence Clearwater Revival.
   Oficjalna strona: http://www.creedence-online.net
Na podst. www.rmf.fm.pl